Ostrzeżenia Pogodowe

Czwartek - 17.01.2019

Zaproszenie na "Orszak Trzech Króli 2018"

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 8 Szczecińskim Orszaku Trzech Króli w dniu 6 stycznia 2018 r.

Orszak Trzech Króli, już po raz ósmy, przejdzie ulicami Szczecina. Tradycyjnie, rozpocznie się na Placu Armii Krajowej o 11.30. W samo południe Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga poprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której na plac wmaszerują trzej królowie oraz ich Orszaki aby wyruszyć  do Betlejem. Wszyscy uczestnicy prowadzeni przez barwne Orszaki śpiewając wspólnie kolędy i przyozdobieni koronami przejdą na Plac Lotników do stajenki betlejemskiej, gdzie Królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do dalszego wspólnego śpiewania kolęd.


W trakcie Orszaku wolontariusze będą rozdawali uczestnikom korony, śpiewniki i nalepki, a także zbierali pieniądze do puszek – w publicznej zbiórce pieniędzy Caritas, z której dochód zostanie przekazany na sfinansowanie wyposażenia kuchni w Domu Samotnej Matki w Czarnocinie. Ponadto będą zbierane „pieluchy dla małego Jezuska” z przeznaczeniem dla potrzebujących samotnych mam.


Te uliczne jasełka mają na celu zachęcić mieszkańców Szczecina do wspólnego obchodzenia Święta Trzech Króli. Orszak posiada już swoją markę dobrze zorganizowanego, rodzinnego święta ulicznego. W 2017 roku  Orszak przeszedł w 520 miejscowościach nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W Orszaku planowanym na 6 stycznia 2018 r. zgłosiło swoje uczestnictwo już ponad 600 miejscowości.


Hasło ogólnopolskie tegorocznego Orszaku: „Bóg jest dla wszystkich” ma przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, czy światopoglądu, że czeka na niego nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły go daleko od Niego - zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego. W haśle zawiera się również dewiza Orszaku, który jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnego pochodzenia, poglądów i wyznań. Zapraszamy na szczeciński Orszak szczególnie uczestników z Niemiec oraz Ukrainy. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności.


Orszak szczeciński tworzą rodziny, uczniowie i nauczyciele szkół: SP Nawigator i SP Fale z Przylepu, Szkoły Salezjańskie w Szczecinie , SP z Będargowa, Szkoły Delta, strażacy OSP z Gminy Kobylanka i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.


6 stycznia obchodzimy uroczystość Święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Święto Trzech Króli od 2011 r. jest dniem wolnym od pracy. Od początku swojego istnienia Orszak Trzech Króli miał wymiar nie tylko kulturalny, artystyczny i edukacyjny w przestrzeni miejskiej, a co więcej stanowi zaproszenie do  wspólnego świętowania dla wszystkich mieszkańców. Orszak jest radosną alternatywą dla czasu spędzonego w tym dniu w domu przed telewizorem, ponieważ zapraszamy całe rodziny zwłaszcza dzieci do wspólnego, atrakcyjnego i radosnego spaceru przez centrum Szczecina.  Jest to jedna z nielicznych imprez zimowych szczecińskich o tak dużej skali odbywająca się w plenerze.  Specyficzną cechą Orszaku jest aktywne zaangażowanie w to wydarzenie uczestniczących w nim mieszkańców Szczecina. Stajemy się uczestnikami wielkiego przedstawienia.

 

PROGRAM RAMOWY ORSZAKU

11:30 Rozpoczęcie formowania Orszaku na Placu Armii Krajowej, rozdawanie koron i śpiewników, śpiew kolęd moderowany ze sceny na Pl. Armii Krajowej, występy i pokazy grup dzieci i młodzieży,

12:00 Rozpoczęcie Orszaku, przemówienia Patronów Orszaku,

12:15 Przemarsz Orszaku do Pl. Lotników, wspólne śpiewanie kolęd udział w scenach jasełkowych odgrywanych na trasie Orszaku,      

13:15  Złożenie darów przez trzech króli wraz z orszakami królewskimi w scenie - stajence na placu Lotników, wspólne kolędowanie prowadzone przez zespół muzyczny.

14.00 Zakończenie imprezy na Placu Lotników.

 

PRZYNIEŚ PIELUSZKI DLA JEZUSKA

W czasie Orszaku na Placu Armii Krajowej oraz Placu Lotników będziemy zbierali paczki pieluch dla potrzebujących mam  oraz pieniądze na wyposażenie kuchni w Domu Samotnej Matki (zbiórkę prowadzi CARITAS)

 

PATRONI HONOROWI SZCZECIŃSKIEGO ORSZAKU:

- Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga,

- Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek

Ogólnopolskimi Partnerami Orszaku Trzech Króli są: Lotto, PGNiG, Nałęczowianka oraz Inter Risk,

a wsparcia finansowego dla szczecińskiego Orszaku udzieliło Miasto Szczecin oraz DROBIMEX Spółka z o.o.

 

Link do strony ogólnopolskiej:

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2019
M T W T F S S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31